Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co spakować do szpitala na poród – cesarka

Jeśli cesarskie cięcie jest planowe, a kobieta ma wybrany szpital, w którym chce powitać na świecie swoje dziecko – warto sprawdzić, czy oddział porodowy nie ma opracowanej listy wyprawkowej dla mamy rodzącej naturalnie i przez cięcie cesarskie. Zwykle taka lista jest opublikowana na stronie internetowej szpitala, dzięki czemu każda rodząca może sprawdzić, w co warto się zaopatrzyć, a co szpital zapewnia świeżo upieczonej mamie.

Dobra zasada przy pakowaniu torby do szpitala to minimalizm. Zazwyczaj pobyt po niepowikłanym cięciu cesarskim trwa trzy doby, i jeśli stan mamy i dziecka na to pozwala, dostają  wypis do domu. Przez to nie warto brać zbyt wielu rzeczy na tak krótki czas. Nie zawsze na sali na oddziale położniczo – noworodkowym znajdzie się miejsce na dwie torby dużych rozmiarów.

Każdy szpital może mieć określoną swoją listę rzeczy niezbędnych kobiecie po cięciu cesarskim. Jeśli nie, ciężarna może posiłkować się listą stworzoną poniżej.

Dokumenty niezbędne w szpitalu

Dokumenty są niezbędne przy przyjęciu na oddział szpitalny. Jakie dokumenty trzeba spakować do walizki przyszłej mamy?

  • dowód osobisty lub paszport,
  • karta ciąży,
  • oryginał badania grupy krwi,
  • ostatnie badania laboratoryjne (np. morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu),
  • wynik ostatniego badania USG,
  • wynik wymazu z pochwy i odbytu – GBS,
  • poprzednie badania krwi – HIV, HBs, WR, HCV.

Jeśli w czasie ciąży kobieta leczyła się na choroby wymagające konsultacji ze specjalistą, wynik tej konsultacji lub zalecenia od lekarza też powinna mieć ze sobą. Warto również zabrać np. dzienniczek ciśnień czy pomiarów cukru, jeśli kobieta prowadziła takie notatki w czasie ciąży.

Ubrania w torbie do szpitala

Co powinna zawierać torba do porodu? Przyszła mama musi mieć ze sobą dwie koszule, które ułatwią jej karmienie piersią. Dobrze, jeśli pozwalają na swobodne wyjęcie piersi lub szerokie rozpięcie dekoltu. Na czas operacji ciężarna dostanie specjalną koszulę szpitalną, ale po porodzie, po wstaniu z łóżka i pierwszym prysznicu – przebiera się w swoje ubrania.

Kolejnym elementem garderoby na oddziale położniczym są dwa biustonoszedo karmienia oraz majtki poporodowe. Ważne jest, aby majtki były wykonane z materiału podobnego do bandaża, przez co zapewniają dostęp powietrza, a nie z fizeliny, która go nie przepuszcza. Majtek powinno być około 5 sztuk i powinny być dobrze dopasowane (nie mogą być zbyt obcisłe ani za luźne).

Dla własnego komfortu dobrze jest również zabrać szlafrok czy małą poduszkę typu „jasiek”. Zaraz po porodzie może się okazać, że bardzo przydatną częścią garderoby będą ciepłe skarpetki.

Przybory higieniczne potrzebne po cesarce

Świeżo upieczona mama musi mieć ze sobą dwa ręczniki, w tym jeden kąpielowy i klapki pod prysznic.

Jeśli wybrany przez nią szpital nie zapewnia podkładów i wkładek, powinna mieć ze sobą podkłady higieniczne do rozłożenia na łóżko pod pośladki (około 5-6 sztuk) oraz wkładki poporodowe (2 opakowania).

Warto zabrać ze sobą wkładki do biustonosza oraz lanolinę, na podrażnione brodawki.

Dodatkowo trzeba spakować podstawowe przybory higieniczne, czyli szczoteczkę do zębów, pastę oraz żel pod prysznic i szampon do włosów. W kwestii żelu należy wybrać taki, który nie ma zapachu, barwników, a jego skład jest jak najkrótszy. Dobrym pomysłem jest przetestowanie go w domu jeszcze w czasie ciąży, gdyż ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje kobieta po cesarce, jest podrażnienie np. miejsc intymnych po kąpieli.

Naturalny żel do kąpieli może być również wykorzystywany do mycia rany po cięciu cesarskim. Na ranie nie utrzymuje się opatrunku, podstawą w zachowaniu prawidłowego procesu gojenia jest codzienna kąpiel pod prysznicem z wykorzystaniem hipoalergicznego płynu, osuszanie rany jednorazowymi ręcznikami, wietrzenie i utrzymywanie w suchości.

Jednorazowe ręczniki to kolejny element na liście wyprawkowej dla mamy spodziewającej się cięcia cesarskiego.


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Rzeczy osobiste w torbie do szpitala

W torbie powinno się znaleźć miejsce na rzeczy osobiste, potrzebne mamie tuż przed i po porodzie.

Do podstawowych rzeczy osobistych należy telefon i ładowarka, słuchawki, pomadka lub balsam do ust, woda z dziubkiem (najlepiej kilka sztuk). Dobrze jest spakować dodatkowo herbatniki czy biszkopty, które kobieta może przegryzać sobie po operacji. Warto wspomnieć, że cesarka to poważna operacja brzuszna, dlatego we wczesnym połogu obowiązuje ścisła dieta, jak po każdej innej operacji.

W sytuacji, gdy kobieta leczy się z powodu chorób przewlekłych, powinna zabrać ze sobą leki, które zażywa na stałe.

Kiedy najlepiej spakować walizkę do szpitala na poród?

Cięcie cesarskie w trybie planowym charakteryzuje się tym, że ciężarna zgłasza się do szpitala w konkretnie wyznaczony dzień. Jednak ciąża bywa nieprzewidywalna, dlatego warto spakować torbę do szpitala na kilka tygodni przed terminem porodu. Optymalny czas to 30-33 tydzień ciąży. Wtedy kobieta czuje się zazwyczaj dobrze i ma siłę na to, aby skompletować wyprawkę dla siebie do szpitala.

Dzięki temu, w sytuacji wcześniejszego rozpoczęcia porodu ciężarna jest gotowa, by jak najszybciej dotrzeć na porodówkę.

Wyprawka dla mamy po cięciu cesarskim – jak zadbać o siebie w domu?

Oprócz wyprawki do szpitala warto przygotować dla siebie wyprawkę również na połóg. Dlaczego to istotne dla kobiety po cięciu cesarskim? Wyprawka poporodowa pozwala na spokojne i komfortowe przeżycie połogu. Powinny się w niej znaleźć przedmioty, które kobieta lubi, i które sprawiają jej przyjemność, a dodatkowo zadbają o jej zdrowie po cesarce.

Warto zaopatrzyć się w suplementy diety, jeśli kobieta ma stwierdzone niedobory, mogące się pogłębić przez poród (np. anemia z niedoboru żelaza). Suplementację najbezpieczniej jest prowadzić pod kontrolą lekarza, a nie na własną rękę.

Dbanie o ciało w połogu to ważna kwestia dla kobiety, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Prawidłowa pielęgnacja rany po cięciu jest kluczowa nie tylko dla odzyskania dawnej figury, ale stan blizny wpływa istotnie na całe ciało. Mobilizację blizny można zacząć wykonywać w domu tuż po wygojeniu się rany. Pomocne są wtedy plastry silikonowe, które zmiękczają i nawilżają bliznę, oraz wpływają na jej wygląd. Dodatkowo warto pomyśleć o preparatach, których można użyć do masażu brzucha i blizny — masaż okolicy nacięcia pobudzi ukrwienie i uelastyczni tkanki.

Ciężarna kobieta jest równie ważna, jak dziecko, które nosi w sobie, dlatego pakując torbę do szpitala, warto zadbać, aby czuła się jak najbardziej komfortowo w pierwszych, trudnych dniach macierzyństwa.


pomaga przy problemach intymnych w ciąży
1 kapsułka zawiera co najmniej 5 mld bakterii kwasu mlekowego
uzupełnia mikroflorę, pomagając chronić pochwę i układ pokarmowy przed niekorzystnymi drobnoustrojami
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama