Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co spakować do szpitala na cesarskie cięcie? Lista od położnej

Jeśli cesarskie cięcie jest planowe, a kobieta ma wybrany szpital, w którym chce powitać na świecie swoje dziecko – warto sprawdzić, czy oddział porodowy ma opracowaną listę wyprawkową dla mamy rodzącej naturalnie i przez cięcie cesarskie.

Zwykle taka lista jest opublikowana na stronie internetowej szpitala, dzięki czemu każda rodząca może sprawdzić, w co warto się zaopatrzyć, a co szpital zapewnia świeżo upieczonej mamie.

Checklista: wyprawka dla mamy na CC

Każdy szpital może mieć określoną listę rzeczy niezbędnych kobiecie po cięciu cesarskim. Jeśli nie, ciężarna może posiłkować się listą stworzoną poniżej.

Kliknij, pobierz i spakuj wszystko, czego możesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu🩵👇

checklista wyprawka dla mamy do szpitala na cesarskie ciecie

Ile trwa pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu?

Dobra zasada przy pakowaniu torby do szpitala to minimalizm. Zazwyczaj pobyt po niepowikłanym cięciu cesarskim trwa trzy doby, i jeśli stan mamy i dziecka na to pozwala, dostają  wypis do domu.

Przez to nie warto brać zbyt wielu rzeczy na tak krótki czas. Nie zawsze na sali na oddziale położniczo–noworodkowym znajdzie się miejsce na dwie torby dużych rozmiarów.

Kiedy spakować torbę do szpitala przed planowaną cesarką? Optymalny czas według położnej

Cięcie cesarskie w trybie planowym charakteryzuje się tym, że ciężarna zgłasza się do szpitala w konkretnie wyznaczony dzień. Jednak ciąża bywa nieprzewidywalna, dlatego warto spakować torbę do szpitala na kilka tygodni przed terminem porodu.

Optymalny czas to 30-33 tydzień ciąży. Wtedy kobieta czuje się zazwyczaj dobrze i ma siłę na to, aby skompletować wyprawkę.

Dzięki temu, w sytuacji wcześniejszego rozpoczęcia porodu ciężarna jest gotowa, by jak najszybciej dotrzeć na porodówkę.

Niezbędne dokumenty do szpitala na poród: o czym musisz pamiętać?

sprawdź silaurum plastry na blizny pooperacyjne
REKLAMA

Dokumenty są niezbędne przy przyjęciu na oddział szpitalny. Jakie dokumenty trzeba spakować do walizki przyszłej mamy?

  • dowód osobisty lub paszport,
  • karta ciąży,
  • oryginał badania grupy krwi,
  • ostatnie badania laboratoryjne (np. morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu),
  • wynik ostatniego badania USG,
  • wynik wymazu z pochwy i odbytu – GBS,
  • poprzednie badania krwi – HIV, HBs, WR, HCV.

Jeśli w czasie ciąży kobieta leczyła się na choroby wymagające konsultacji ze specjalistą, wynik tej konsultacji lub zalecenia od lekarza też powinna mieć ze sobą. Warto również zabrać np. dzienniczek ciśnień czy pomiarów cukru, jeśli kobieta prowadziła takie notatki w czasie ciąży.

Komfortowe ubrania do szpitala po cesarce: co radzi położna?

Co powinna zawierać torba do porodu? Na pewno ubrania na pobyt w szpitalu i na wyjście do domu.

Koszule do szpitala na cesarkę

Przyszła mama musi mieć ze sobą dwie koszule, które ułatwią karmienie piersią. Dobrze, jeśli są nie tylko przewiewne i wygodne, ale i pozwalają na swobodne wyjęcie piersi lub szerokie rozpięcie dekoltu.

Na czas operacji ciężarna dostanie specjalną koszulę szpitalną, ale po porodzie, po wstaniu z łóżka i pierwszym prysznicu – przebiera się w swoje ubrania.

Dla własnego komfortu dobrze mieć ze sobą szlafrok. Zaraz po porodzie może się okazać, że bardzo przydatną częścią garderoby będą ciepłe skarpetki.

Biustonosze do karmienia piersią

biustonosz do karmienia piersią noworodka

Kolejnym elementem garderoby na oddziale położniczym są dwa biustonoszedo karmienia (rozpinane). Dobrze dobrany biustonosz utrzyma w ryzach piersi, które muszą poradzić sobie z nawałem pokarmu w pierwszych dniach po porodzie.

Warto zabrać ze sobą wkładki laktacyjne do biustonosza oraz lanolinę na podrażnione brodawki.

Matki poporodowe: kluczowy element

Kolejna rzeczy z wyprawki na cesarskie cięcie to majtki poporodowe.

Ważne, aby były wykonane z materiału podobnego do bandaża, przez co zapewniają dostęp powietrza, a nie z fizeliny, która go nie przepuszcza.

Majtek powinno być około 5 sztuk i powinny być dobrze dopasowane (nie mogą być zbyt obcisłe ani za luźne).

majtki poporodowe

Higiena po cesarskim cięciu: jakie kosmetyki i przybory zabrać do szpitala?

Świeżo upieczona mama musi mieć ze sobą dwa ręczniki, w tym jeden kąpielowy i klapki pod prysznic.

Jeśli wybrany przez nią szpital nie zapewnia podkładów i wkładek, powinna mieć ze sobą podkłady higieniczne do rozłożenia na łóżko pod pośladki (około 5-6 sztuk) oraz wkładki poporodowe (2 opakowania).

Dodatkowo trzeba spakować podstawowe przybory higieniczne, czyli szczoteczkę do zębów, pastę oraz żel pod prysznic i szampon do włosów. W kwestii żelu należy wybrać taki, który nie ma zapachu, barwników, a jego skład jest jak najkrótszy. Dobrym pomysłem jest przetestowanie go w domu jeszcze w czasie ciąży, gdyż ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje kobieta po cesarce, jest podrażnienie np. miejsc intymnych po kąpieli.

Naturalny żel do kąpieli może być również wykorzystywany do mycia rany po cięciu cesarskim. Na ranie nie utrzymuje się opatrunku, podstawą w zachowaniu prawidłowego procesu gojenia jest codzienna kąpiel pod prysznicem z wykorzystaniem hipoalergicznego płynu, osuszanie rany jednorazowymi ręcznikami, wietrzenie i utrzymywanie w suchości.

Jednorazowe ręczniki to kolejny element na liście wyprawkowej dla mamy spodziewającej się cięcia cesarskiego.


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Rzeczy osobiste w torbie do szpitala, które umilą pobyt

W torbie powinno się znaleźć miejsce na rzeczy osobiste, potrzebne mamie tuż przed i po porodzie.

Do podstawowych rzeczy osobistych należy:

  • telefon i ładowarka,
  • słuchawki,
  • pomadka lub balsam do ust,
  • woda z dziubkiem (najlepiej kilka sztuk).

Dobrze jest spakować dodatkowo herbatniki czy biszkopty, które kobieta może przegryzać sobie po operacji. Warto wspomnieć, że cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna. Dlatego we wczesnym połogu obowiązuje ścisła dieta, jak po każdej innej operacji.

W sytuacji, gdy kobieta leczy się z powodu chorób przewlekłych, powinna zabrać ze sobą leki, które zażywa na stałe.

Wyprawka dla mamy po cięciu cesarskim – jak zadbać o siebie w domu?

blizna po cesarskim cięciu

Oprócz wyprawki do szpitala, warto przygotować dla siebie również wyprawkę na połóg. Dlaczego to istotne dla kobiety po cięciu cesarskim?

Wyprawka poporodowa pozwala na spokojne i komfortowe przeżycie połogu. Powinny się w niej znaleźć przedmioty, które kobieta lubi, i które sprawiają jej przyjemność, a dodatkowo zadbają o jej zdrowie po cesarce.

Warto zaopatrzyć się w suplementy diety, jeśli kobieta ma stwierdzone niedobory, mogące się pogłębić przez poród (np. anemia z niedoboru żelaza). Suplementację najbezpieczniej prowadzić pod kontrolą lekarza, a nie na własną rękę.

Dbanie o ciało w połogu to ważna kwestia dla kobiety, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym.

Prawidłowa pielęgnacja rany po cięciu jest kluczowa nie tylko dla odzyskania dawnej figury, ale stan blizny wpływa istotnie na całe ciało.

  • Mobilizację blizny można zacząć wykonywać w domu tuż po wygojeniu się ran. (Więcej przeczytasz TU)
  • Pomocne są wtedy plastry silikonowe, które zmiękczają i nawilżają bliznę, oraz wpływają na jej wygląd.
  • Dodatkowo warto pomyśleć o preparatach, których można użyć do masażu brzucha i blizny — masaż okolicy nacięcia pobudzi ukrwienie i uelastyczni tkanki. (Dodatkowe informacje w TYM artykule)

Ciężarna kobieta jest równie ważna, jak dziecko, które nosi w sobie, dlatego pakując torbę do szpitala, warto zadbać, aby czuła się jak najbardziej komfortowo w pierwszych, trudnych dniach macierzyństwa.