Jaką rolę witamina D odgrywa w organizmie dziecka?
Witamina D została odkryta w 1919 roku, kiedy badano przyczyny powstawania krzywicy. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, a ludzki organizm może ją syntezować przez skórę. Witamina D w organizmie dziecka jest ważnym elementem regulującym gospodarkę wapniowo-fosforanową. Odpowiada w dużej mierze za mineralizację kości, a dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Od momentu wprowadzenia suplementacji witaminy D wśród dzieci i młodzieży, udało się w ogromnym stopniu wyeliminować problem krzywicy. Witamina D zapobiega również występowaniu zaburzeń wzrostu lub deformacji kości, a w dorosłym życiu – zmniejsza ryzyko złamań.
Odkryto, że witamina D nie tylko wpływa na gospodarkę mineralną organizmu, ale również istotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, choroba Hashimoto), nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a także cukrzycy typu I i II oraz niektórych nowotworów. Odgrywa ważną rolę w różnicowaniu się i rozwoju komórek m.in. układu immunologicznego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także komórek gruczołowych.
Jaką dawkę witaminy D powinny dostawać niemowlęta?
Zalecana przez pediatrów dawka witaminy D w przypadku donoszonych noworodków i niemowląt wynosi 400 IU. Jeśli rodzi się wcześniak, od chwili urodzenia do momentu osiągnięcia 40. tygodnia ciąży powinien otrzymywać od 400 do 800 IU. Bardzo ważne jest dawkowanie witaminy D, jeśli mama decyduje się karmić dziecko piersią. W mleku kobiecym jej ilość jest znikoma, dlatego konieczna jest suplementacja pełną dawką. Inne postępowanie jest w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, w które z reguły zawiera tę witaminę. Należy dokładnie obliczyć, ile witaminy D otrzymuje dziecko w trakcie karmienia, a następnie dodatkowo podać maluchowi tyle w postaci suplementu, aby otrzymał pełną dobową dawkę. Jeśli zostanie stwierdzony ciężki niedobór witaminy D u dzieci poniżej 1. miesiąca życia, należy zwiększyć dzienną dawkę do 1000 IU, u dzieci od 2. miesiąca do ukończenia roku, należy podawać od 1000 do 3000 IU/24 godziny, aż do momentu uzupełnienia niedoborów.
Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – wzrok niemowląt
Czy wystawienie na słońce wystarczy, aby uzupełnić witaminę D?
Przyjmuje się, że opalanie nóg i przedramion przez 15 minut dziennie w okresie od maja do września wystarczy, aby skóra wyprodukowała tyle endogennej witaminy D, aby zabezpieczyć dziennie zapotrzebowanie. By synteza skórna była produktywna, nie używamy kremu z filtrem. Badacze stwierdzili, że w zależności od skóry i jej wrażliwości na słońce potrzebny jest różny czas ekspozycji na promienie UVB. Skóra jasna, często ulegająca oparzeniom słonecznym, potrzebuje mniej czasu na słońcu niż skóra ciemna, mocno napigmentowana, aby osiągnąć podobny poziom syntezy skórnej witaminy D.
Jak można zbadać poziom witaminy D u niemowlęcia?
Stężenie witaminy D w organizmie jest oznaczane z krwi żylnej. 25(OH)D jest metabolitem, który odzwierciedla poziom witaminy D w organizmie. Przyjmuje się, że niedobór jest wtedy, kiedy stężenie witaminy D wynosi mniej niż 20 ng/ml. Hipowitaminoza jest diagnozowana przy wartościach mniejszych niż 30 ng/ml. Prawidłowe stężenie 25(OH)D wynosi od 30 do 100 ng/ml. Wartości powyżej 100 ng/ml uznawane są za toksyczne, chociaż niektóre badania naukowe wskazują, że dopiero przekraczając 150m mg/ml w surowicy krwi żylnej pojawiają się objawy zatrucia.
Jaką witaminę D wybrać dla niemowlaka?
Na rynku farmaceutycznym jest bardzo duży wybór preparatów z witaminą D dla dzieci. Rodzicom często trudno wybrać wśród produktów, które różnią się między sobą nośnikiem witaminy, formą podania oraz ilością produktu, w której jest zawarta dobowa zalecana dawka witaminy. Podczas wybierania preparatu trzeba zwrócić uwagę na to, jak będzie nam wygodniej podać suplement dziecku. Można wybrać kapsułki twist-off, których zawartość należy wcisnąć do ust malucha, krople z kroplomierzem, a część produktów zawiera dozownik, który należy włożyć do ust dziecka i nacisnąć pompkę. Kapsułki twist-off zwykle zawierają dobową ilość witaminy D w jednej kapsułce. W przypadku kropli czy sprayu należy sprawdzić, ile produktu trzeba podać dziecku, aby zabezpieczyć dzienne zapotrzebowanie.
W jakich olejach rozpuszczona jest witamina D?
Gdy wybieramy w aptece witaminę D dla niemowlaka, zwykle jest rozpuszczona w oleju, gdyż witamina D należy do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Jakie oleje są używane do produkcji suplementów z cholekalcyferolem? MCT, czyli trójglicerydy o średniej długości łańcucha, oliwę z oliwek, a także oleje: krokoszowy, kukurydziany, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, także palmowy.
Im krótszy skład preparatu, tym lepiej dla małego brzuszka. Jednak mnogość olei wykorzystywanych do produkcji suplementów z witaminą D, powoduje, że czasem maluchy wykazują nietolerancję na poszczególne z nich. Często rodzice się zastanawiają, czy witamina D powoduje kolki. Jeśli zauważymy, że dziecko źle reaguje na wybrany przez nas produkt i manifestuje objawy, które sugerują ból brzucha – warto zastanowić się na zmianę suplementu i wybranie takiego, który ma inny skład.
Może zainteresować Cię również: Jak rozpoznać kolki u noworodka?