To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ile przekąsek w ciągu dnia powinny jeść małe dzieci?
Dzieci karmione piersią, w 6.-8. miesiącu życia powinny otrzymywać 2-3 posiłki uzupełniające, a dzieci od 9. do 24. miesiąca życia – 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski (cząstki warzyw czy owoców, których ilość zależy od gęstości energetycznej).
Pod koniec 1. roku życia niemowlęta żywione mlekiem modyfikowanym powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków oraz 1-2 zdrowe przekąski, na przykład cząstki jabłka czy banana, w zależności od łaknienia.
W 8. miesiącu życia niemowlęciu można podać przekąski do samodzielnego jedzenia (tzw. finger foods) i kontynuować ich serwowanie w kolejnych miesiącach, gdy dziecko będzie starsze. Uczy to dziecka samodzielności, co przekłada się na jego zaradność przy stole w przyszłości.
Dowiedz się więcej: 6 pytań do dietetyka – kształtowanie dobrych relacji z jedzeniem
Jak często podawać dziecku przekąski?
Przerwa pomiędzy posiłkami powinna wynosić ok. 3-4 godziny, niezależnie od tego czy mówimy o głównych posiłkach, czy o przekąskach. Liczba posiłków spożywanych przez dzieci w ciągu dnia może się okresowo zmieniać, zwłaszcza dotyczy to takich posiłków jak drugie śniadania czy podwieczorki. Niektóre maluchy chętniej jedzą mniejsze objętościowo posiłki, ale częściej. Niewłaściwe jest jednak karmienie dzieci z częstotliwością kilkunastu razy na dobę.
Jak duża powinna być przekąska dla dziecka?
Przekąska podawana dziecku w ciągu dnia (drugie śniadanie lub podwieczorek) powinna stanowić 10-15% energetyczności dziennego jadłospisu, co dla dzieci w wieku 1-3 lat daje 100-150 kcal. Dzieci bardzo aktywne, zużywające energię na zabawę bądź procesy uczenia mogą potrzebować uzupełnienia diety różnymi przekąskami. Warto skonsultować się wtedy z lekarzem lub dietetykiem, aby dopasować energetyczność całej diety do aktywności malucha.
Przekąski w diecie dziecka uczęszczającego do żłobka
W żłobku, w którym dzieci mogą przebywać 8-10 godzin dziennie, drugie śniadanie najczęściej podawane jest ok. godziny 10:00-10:30, a podwieczorek ok. godziny 15:00-15:30. Jeśli po powrocie do domu dziecko jest głodne, trudno mu odmówić choćby przekąski zanim przyjdzie odpowiedni czas na kolację. Zaburzenie rytmu posiłków żłobkowicza w weekendy może utrudniać osiągnięcie sukcesu w wysiłkach przy próbach kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
15 przykładowych przekąsek dla roczniaka
- Miękkie cząstki owoców, np. jabłka, banana, gruszki, obsypane ekspandowanym amarantusem.
- Przeciery owocowe z dodatkiem płatków lub kaszy, z mlekiem, twarożkiem bądź jogurtem.
- Kisiel z musem ze świeżych owoców.
- Kanapka na pieczywie pszenno-żytnim z masłem i twarożkiem ze szczypiorkiem.
- Kawałki ugotowanych warzyw, np. kalafiora, brokuła, marchewki.
- Jogurt naturalny z domowym biszkoptem bez cukru.
- Sezonowe owoce z jogurtem naturalnym i mielonymi migdałami.
- Muffiny jajeczne z warzywami, np. brokułami i papryką czerwoną.
- Bułka z masłem, twarożkiem i owocami.
- Placuszki dyniowe z jogurtem naturalnym.
- Koktajl mleczno-owocowy.
- Warzywa na parze lub pieczone z oliwą z oliwek.
- Placuszki z cukinii, marchewki i płatków owsianych polane jogurtem naturalnym.
- Jabłko zapiekane z cynamonem i mielonymi orzechami,
- Omlet lub naleśnik z owocami.
Zdrowe przekąski dla rocznego dziecka – podsumowanie
Przekąski powinny stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Zaleca się, aby nie były źródłem cukrów dodanych i tłuszczów trans. Składniki przekąsek powinny być naturalne. Zróżnicowane, urozmaicone, kolorowe i odpowiednio dobrane smakowo kompozycje przekąsek zachęcają dzieci do ich zjedzenia.
Może zainteresować Cię również: Kiedy po raz pierwszy podać dziecku słodycze?
Weker, H., Barańska, M. (red.) Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2014.
Szajewska, H., i in. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria, 2021, 18, 805-822.
Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych. Zespół medyczno-żywieniowy Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2020.
Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia”, Warszawa, 2018.