Po jakim czasie od zapłodnienia można spodziewać się pierwszych objawów ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą ujawnić się już po upływie dwóch tygodnie po owulacji, a głównym zauważalnym objawem jest brak kolejnej miesiączki. Owulacja wypada średnio w połowie cyklu miesiączkowego, a zanim zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy, mija kilka dni. Przy samym zagnieżdżeniu może pojawić się krwawienie implantacyjne, często błędnie odbierane jako miesiączka.

Niektóre kobiety mają skąpe plamienie lub niewielkie krwawienie w czasie, kiedy prawidłowo powinien pojawić się okres. To dla wielu może być bardzo mylące.


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

W czasie badania ginekologicznego lekarz może zauważyć, że jest zmieniona konsystencja pochwy i szyjki macicy. Co to znaczy? W fachowej literaturze używa się słowa „rozpulchniona” dla określenia tej zmiany, pochwa jest mocniej ukrwiona, jej ściany są obrzmiałe. W czasie badania szyjki macicy ginekolog może wyczuć objaw „kij-ręcznik”, który oznacza, że kanał szyjki jest twardy jak kij, a tkanki go otaczające przypominają gruby, otulający kanał ręcznik.  Te zmiany ginekolog może zbadać już w czwartym tygodniu po zapłodnieniu.

Od 6. tygodnia ciąży kobieta zauważa zmiany w piersiach, które stają się obrzmiałe, bolesne i napięte. Zmienia się również pigmentacja brodawek, uwidaczniają się żyły na piersiach i dekolcie. Za te objawy odpowiada prolaktyna wraz z hormonami steroidowymi. Już w 6. tygodniu kobieta może zacząć odczuwać poranne mdłości, niechęć do jedzenia czy nietolerancję na zapachy. W badaniu USG w 5. tygodniu ciąży można zauważyć pęcherzyk ciążowy.

Jakie są pewne objawy ciąży, poza brakiem miesiączki, które dają pewność, że się udało?

Przy stosowaniu naturalnych metod planowania rodziny i mierzeniu codziennej temperatury ciała, wzrost temperatury zauważalny w momencie owulacji i utrzymujący się powyżej 3 tygodni jest pewnym objawem ciąży.

W moczu i surowicy krwi można wykryć hormon beta-HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, wydzielaną przez zarodek. Niektóre nowoczesne testy ciążowe, dostępne w aptekach są w stanie wykryć obecność beta-HCG w moczu już w kilka dni po zapłodnieniu.

test ciazowy pewny objawy ciazy

Kiedy, po zaobserwowaniu pierwszych objawów ciąży, udać się do lekarza?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa powinna odbyć się jak najszybciej. Dlaczego? Postępowanie lekarskie w ciąży zależy od wcześniejszych historii poczęć i porodów. Jeśli kobieta jest po stracie ciąży lub występują u niej czynniki ryzyka poronienia – powinna być pod ścisłą kontrolą lekarza, a w razie konieczności zażywać leki, które pozwolą jej zwiększyć szansę na szczęśliwe rozwiązanie.

Jeśli kobieta pracuje w zakładzie, gdzie są szkodliwe warunki pracy, a pracodawca nie ma możliwości przeniesienia jej na stanowisko, gdzie byłaby bezpieczna – zaświadczenie lekarza o ciąży pozwala na oddelegowanie pracownicy do domu, z koniecznością wypłaty jej normalnego wynagrodzenia.

Gdy okaże się, że kobieta spodziewa się bliźniąt, wczesne USG pozwoli dokładnie określić czy mamy do czynienia z bliźniętami jedno-  czy dwujajowymi. To z kolei wpływa na decyzję o porodzie. Poród naturalny w ciążach bliźniaczych jest możliwy, jednak przy bliźniętach jednokosmówkowych i jednoowodniowych stanowi realne zagrożenie dla życia dzieci.

Zgłoszenie się do lekarza przed 10. tygodniem ciąży pozwala ubiegać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe.

Dowiedz się więcej: Formalności po urodzeniu dziecka – o czym powinni pamiętać świeżo upieczeni rodzice?

poczatki ciazy

Jakie pierwsze objawy ciąży powinny zaniepokoić? Krwawienie, ból brzucha, coś jeszcze?

Ciąża to stan, gdzie organizm zmienia swoje funkcjonowanie i nastawia się na podtrzymanie ciąży, prawidłowy rozwój dziecka i jego urodzenie. Objawy z tym związane zwykle bywają męczące i uciążliwe, jednak po pewnym czasie mijają. Warto się wybrać do lekarza, gdy fizjologiczne objawy bardzo przybierają na sile i uniemożliwiają normalnie funkcjonowanie.

Nudności mogą zmienić się w niepowściągliwe wymioty ciężarnych, dolegliwość, która sprawia, że kobieta jest osłabiona ciągłymi bardzo silnymi wymiotami. Konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, a nawet hospitalizacja.

Silny ból brzucha może oznaczać, że na przykład doszło do pęknięcia jajowodu, jeśli ciąża była pozamaciczna, a nie została wcześnie rozpoznana. Kobieta doświadcza bardzo mocnego bólu, brzuch staje się twardy, jest blada i odczuwa silny niepokój. Krwawienie do jamy brzusznej oznacza stan zagrożenia życia i należy natychmiast udać się do szpitala. Jeśli ból brzucha jest silny, ale nie związany z ciążą pozamaciczną, lekarz może zdiagnozować jego przyczynę.

Plama z krwi na bieliźnie nie musi oznaczać poronienia, ale jest objawem alarmowym, który trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem. Może bowiem oznaczać, że zaczyna dziać się z ciążą coś złego, np. poronienie dopiero się rozpoczyna, a jest jeszcze czas, żeby je zatrzymać.

Pierwsze objawy ciąży zwykle cieszą, ale z biegiem czasu stają się uciążliwe. Jak sobie z nimi radzić?

Wiele objawów ciąży trzeba zwyczajnie przeczekać, jednak część z nich można skutecznie łagodzić.

Nudności ustają po herbacie z imbirem. Na zmęczone, opuchnięte nogi dobrze działa odpoczynek z nieco uniesionymi kończynami. Ból pleców, szczególnie dokuczliwy w odcinku lędźwiowym, może zostać zniwelowany przez fizjoterapeutę.

Kobietom w ciąży zaleca się aktywność fizyczną bez względu na trymestr, jeśli ciąża jest fizjologiczna. Spacery, pływanie, pilates – to wszystko aktywności bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Sport sprawia, że organizm jej lepiej dotleniony, zwiększona jest jego wydolność, mięśnie lepiej pracują, przez co łatwiej znoszą trudy ciąży, a później porodu.

Jak objawy ciąży zmieniają się w kolejnych trymestrach?

Większość objawów ciąży towarzyszy kobiecie tylko przez kilka tygodni.

Nudności i wymioty to zwykle pierwsze objawy ciąży. Pojawiają się około 6. tygodnia ciąży i ustępują do 14. tygodniu. Pierwszy trymestr dla wielu z nas upływa pod znakiem nietolerancji zapachów i dotąd lubianych smaków. W drugim trymestrze zwykle brakuje uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego, ale w trzecim wiele kobiet boryka się ze zgagą.

Zaparcia to problem, który niestety, nie mija przez całą ciążę. Progesteron wpływa rozluźniająco na mięśniówkę jelit, dlatego wolniej pracują, powodując zaparcia.

Na początku ciężarna bywa senna, zmęczona i rozdrażniona, jednak po 12. tygodniu ciąży, w drugim trymestrze, można się spodziewać poprawy nastroju. Kobieta zwykle wtedy czuje się dobrze, gdyż brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, a pierwsze ciążowe objawy ustępują i można w pełni cieszyć się nowym stanem, przygotowując powoli wyprawkę dla maluszka.

Może zainteresować Cię także: Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu


Pisarski T.: „Położnictwo i ginekologia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2002, 275-277.

Troszyński M.: „Położnictwo. Ćwiczenia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009, 103.

Bręborowicz G.: „Położnictwo i ginekologia. Repetytorium”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa,  2010, 5-7.