To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergia u dziecka – skąd się bierze?
Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Od lat 80. XX wieku lawinowo rośnie liczba chorych borykających się z tą dolegliwością. Szacuje się, że 40% Polaków jest alergikami. Alergia u dzieci i dorosłych, zwana także uczuleniem, to nadmierna nieprawidłowa reakcja organizmu (a dokładniej układu immunologicznego) na substancje występujące w środowisku, które organizm rozpoznaje jako zagrożenie i próbuje je zwalczać. Substancje te nazywane są alergenami. Co jednak sprawia, że u części populacji alergeny nie powodują żadnych negatywnych objawów, a u osób nadwrażliwych wywołują dyskomfort, a czasem nawet mogą doprowadzić do stanu zagrożenia życia? Alergia u dziecka – skąd się bierze?
Alergia u dziecka jest reakcją nabytą. Oznacza to, że pojawia się dopiero po którymś kontakcie z alergenem. Nie zawsze ma to miejsce po pierwszej styczności z potencjalnie drażniącym czynnikiem. Reakcja alergiczna wywoływana jest dopiero wtedy, kiedy komórki układu immunologicznego nauczą się rozpoznawać „zagrożenie”. Wówczas kontakt powoduje wystąpienie gwałtownej reakcji, w czasie której uwalniana jest histamina. To właśnie ona powoduje wystąpienie wielu dokuczliwych, a czasem i niebezpiecznych objawów. Mogą one dotyczyć wielu układów i narządów. Wśród nich może pojawić się:
- łzawienie oczu,
- obrzęk i świąd powiek,
- wodnisty katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- biegunka,
- wysypka,
- obrzęk,
- wyprysk,
- ból brzucha,
- duszność,
- świszczący oddech.
Najbardziej niebezpieczną, zagrażającą życiu postacią reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny. Objawia się:
- spadkiem ciśnienia tętniczego,
- utratą przytomności,
- świszczącym oddechem,
- nudnościami,
- obrzękiem tkanki podskórnej,
- swędzącymi bąblami,
- bólami brzucha i wymiotami.
Skłonność do alergii jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeżeli obydwoje rodziców cierpi na jakąś nadwrażliwość szacuje się, że ich potomek ma 50-70% szans na to, że będzie mieć uczulenie. Jeśli alergikiem jest tylko jedno z rodziców lub choroba ta wystąpiła u rodzeństwa, alergia u dziecka ma 20-40% szans na ujawnienie się.
Alergia u dziecka może wystąpić z wielu powodów. Nie wszystkie mechanizmy i zależności są jeszcze dokładnie poznane. Na pewno duży wpływ na to, czy pojawi się alergia u dziecka, ma genetyka.
Alergia wziewna
W przypadku alergii wziewnej nie bez znaczenia jest też miejsce, w jakim mieszka dziecko. Choć mogłoby się wydawać, że środowiskiem, które bardziej sprzyja pyłkowcom jest wieś, to polskie badaczki udowodniły, że ziarna pyłków bardziej dokuczają mieszkańcom miast. Miejskie pyłki zawierają w sobie więcej alergizujących białek niż te występujące poza aglomeracjami. Wpływ na to ma stres występujący np. u brzóz. W miejscach, gdzie częstym problemem jest smog, alergia u dziecka może ujawnić się jako nadwrażliwość na pyły zawieszone.
Alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa może ujawnić się w każdym wieku, ale częściej pojawia się u dzieci. Pokarmowa alergia u dziecka bardzo często ma podłoże genetyczne. Dziecko zdrowych rodziców ma 5-15% szans na nadwrażliwość pokarmową. Jeżeli obydwoje mają alergię pokarmową, ryzyko wzrasta aż do 60-80%
Alergia wziewna u dziecka – co podać?
Wziewna alergia u dziecka, choć występuje coraz częściej, nadal bywa bagatelizowana. Symptomy mogą przypominać rozpoczynające się przeziębienie. Może wystąpić:
- złe samopoczucie,
- zatkany nos,
- wodnisty katar,
- uporczywy kaszel,
- suchość w ustach.
Nieleczone uczulenie na pyłki, kurz, sierść zwierząt czy grzyby mikroskopowe zdecydowanie obniża komfort życia. Daje też szereg negatywnych reperkusji. Alergiczny nieżyt nosa prowadzi do obniżenia koncentracji, zmęczenia i senności w ciągu dnia. Właśnie dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby i jej odpowiednie leczenie.
Pyłkowicy nie da się całkowicie wyleczyć lekami. Jedyną, ale nie zawsze skuteczną, metodą jest odczulanie. Najczęściej rekomendowanym przez specjalistów sposobem na walkę z nadwrażliwością na alergeny wziewne jest ich unikanie. Choć można ograniczać kontakt z sierścią, to trudniej zrobić to w przypadku pyłków roślin czy kurzu.
Na szczęście alergicy uczuleni na pyłki mogą sięgać po różne preparaty, które poprawiają ich codzienne funkcjonowanie. W przypadku pyłkowicy u dziecka można sięgnąć po środki dostępne bez recepty. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie swojej domowej apteczki przed sezonem alergicznym o krople do oczu z ektoiną. Na alergiczne zapalenie spojówek, można zastosować też izotoniczny roztwór chlorku sodu. Ten roztwór doskonale sprawdzi się do przemywania oczu w celu usunięcia alergenów z ich powierzchni. U dzieci i niemowląt powyżej pierwszego miesiąca życia, które borykają się z alergicznym nieżytem nosa można stosować spray z ektoiną, który łagodzi katar i nawilża błonę śluzową nosa.
Ektoina to organiczny związek chemiczny zdolny do gromadzenia i łączenia dużych ilości cząsteczek wody, które tworzą ochronną warstwę wodną. Ta warstwa tworzy barierę ochroną i nie pozwala na wnikanie alergenów, a dodatkowo intensywnie nawilża.
Gdy alergia u dziecka ma postać wziewną, często w leczeniu stosowane są leki przeciwhistaminowe. Środki te blokują działanie histaminy, przez co zwalczają lub łagodzą objawy uczulenia. Czasem stosowane są również sterydy donosowe.
Wziewna alergia u dziecka może być także łagodzona przy pomocy nebulizacji odpowiednimi preparatami. Sprawdzą się wyroby medyczne zawierające w swoim składzie ektoinę, która stabilizuje błony komórkowe i pomaga chronić komórki przed negatywnym działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i łagodzić stany zapalne.
Alergia kontaktowa u dziecka – co podać?
Alergia kontaktowa u dziecka objawia się w zasadzie tak samo często jak u dorosłych. Szacuje się, że w Europie Zachodniej i USA nawet 40% osób może mieć problem z tym rodzajem uczulenia.
Alergia kontaktowa u dzieci jest schorzeniem nabytym, które wywołuje nadwrażliwość na substancję chemiczną. Alergia kontaktowa najczęściej pojawia się po kontakcie z:
- metalami (uczulenie na nikiel, kobalt, chrom),
- konserwantami, barwnikami
- substancjami zapachowymi.
Powoduje wystąpienie kontaktowej reakcji skórnej. Najczęściej pojawia się ona po upływie doby lub dwóch. Kontaktowa alergia u dziecka objawia się często następującymi zmianami:
- grudkami i pęcherzykami, które zlewają się w większe ogniska,
- rumieniem,
- świądem,
- łuszczeniem.
Najlepszą metodą walki z alergią kontaktową jest unikanie styczności z alergenami. Czasem to jednak niemożliwe. By ukoić dokuczliwe objawy, warto stosować kremy z ektoiną i emolienty plus. Zmniejszają one przeznaskórkową utratę wody, intensywnie nawilżają i zmniejszają świąd skóry. Lekarz może też zalecić leki sterydowe, a w przypadku braku ich skuteczności – fototerapię za pomocą promieniowania ultrafioletowego.
Alergia pokarmowa u dziecka – co podać?
U osób, które cierpią na alergię pokarmową, nawet niewielka ilość uczulającego pokarmu może wywołać objawy w postaci pokrzywki, obrzęku twarzy, trudności w oddychaniu, dolegliwości gastrycznych, zmian skórnych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli alergia u dziecka na pokarm wystąpiła nagle, można podać mu leki przeciwhistaminowe. Leczenie alergii pokarmowej bardzo często polega na eliminacji alergizujących produktów.
W przypadku objawów skórnych, które towarzyszą alergii pokarmowej, warto sięgnąć po suplement uzupełniający codzienną dietę o kultury bakterii kwasu mlekowego, który łagodzi dotkliwe wypryski alergiczne, atopowe zapalenie skóry oraz stany zapalne skóry.
Alergia na słońce u dziecka – co podać?
Alergia na słońce u dzieci manifestuje się bardzo podobnie jak u dorosłych, jako wysypka przypominająca małe czerwone wypryski. Mogą pojawić się na całym ciele, ale zwykle omijają twarz. Czasem zmiany mogą przyjąć postać pęcherzy, które z czasem zmieniają się w suche bruzdy. Wypryski i pęcherze bardzo swędzą, a czasem nawet bolą. By je złagodzić, nawet u małych dzieci można stosować emulsje z mocznikiem, D-pantenolem, alantoiną i kwasem mlekowym.
Bibliografia:
- Koblańska M., Alergia chorobą cywilizacyjną. Czy leki mogą zmniejszyć objawy?I;
- Mejza F., Co to jest alergia;
- Świerczyńska-Krępa M., Objawy alergii: wysypka alergiczna, katar sienny i inne;
- Stawowska I., Myszkowska D., Oliwa J.;Air pollution in the places of Betula pendula growth and development changes the physicochemical properties and the main allergen content of its pollen;
- Wojtasik A., Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej?;
- Czarnecka – Operacz M.,Pietrenko W;, Kontaktowe zapalenie skóry, Choroby Alergiczne;
- Śpiewak R., Alergia kontaktowa diagnostyka i postępowanie;
- Jedynak-Wąsowicz U., Alergia pokarmowa u dzieci.