To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak rodzaj porodu wpływa na dziecko?
Skurcze stanowią dla maluszka rodzaj przygotowania do przejścia przez kanał rodny, a samo przeciskanie się pomiędzy kośćmi miednicy mniejszej matki powoduje m.in. stymulację całego ciała i mniej kłopotów z adaptacją poporodową, np. w postaci braku zaburzeń oddychania.
Noworodki urodzone drogą cięcia cesarskiego czasem mają trudności z przestawieniem się z życia w łonie mamy, na życie „samodzielne”. Szczególnie, jeśli wykonywane jest elektywne (planowane) cięcie cesarskie, dziecko może być zaskoczone nagłym wydobyciem z macicy. Nie ma czasu na przystosowanie się do zmiany warunków – w ciągu kilku chwil od narodzin musi zaczerpnąć powietrza, aby przeżyć.
Maluszek po cięciu cesarskim zwykle jest przystawiany do piersi dopiero w momencie ustabilizowania jego stanu zdrowia lub po przewiezieniu jego mamy na salę pooperacyjną. Gdy z dzieckiem wszystko jest dobrze, może być kangurowane przez tatę. Odroczenie chwili pierwszego kontaktu z mamą nie wpływa pozytywnie na laktację, co nie oznacza, że karmienie piersią po cesarce nie jest możliwe. Mnóstwo mam po cięciu cesarskim z powodzeniem karmi swoje pociechy piersią, jednak część z nich wymaga większej troskliwości i pomocy w przystawianiu maluszka i wzbudzaniu laktacji.
Noworodek po cięciu cesarskim – co jest najważniejsze?
Dziecko, które rodzi się drogą cięcia cesarskiego, powinno od pierwszych chwil mocno przytulać się do mamy i taty, aby jego skóra skolonizowała się fizjologiczną florą bakteryjną rodziców. Maluszek po cięciu nie ma do czynienia z wydzieliną z dróg rodnych matki, dlatego warto zadbać o to, aby to naturalne bakterie rodziców stanowiły podstawę jego mikrobiomu. Przez kontakt skóra do skóry z mamą, czy w czasie przytulania, czy karmienia naturalnego, nie tylko skóra, ale nosek i jama ustna maluszka zaczynają pokrywać się bakteriami, które są dla niego bezpieczne.
Warto wiedzieć o tym, że bakterie szpitalne mają do czynienia z substancjami, które powinny je eliminować z powierzchni, a patogeny chorobotwórcze z antybiotykami, dlatego są wyjątkowo agresywne i czasem ciężko się ich pozbyć, gdy dojdzie do zakażenia.
Drugą ważną kwestią w opiece nad noworodkiem urodzonym przez cięcie cesarskie jest sprawa jego karmienia. Najlepiej, jeśli dziecko jest karmione piersią, jednak nie zawsze jest to możliwe. Bywa, że laktacja po cesarce rusza z niewielkim opóźnieniem, a maluszek musi być dokarmiany mlekiem modyfikowanym. Warto wtedy zadbać, aby mama miała do dyspozycji laktator, by dziecko otrzymało przynajmniej kilka kropel jej mleka.
W mleku znajdują się bakterie probiotyczne, a ono samo jest „żywą tkanką” – bogatą w przeciwciała, składniki odżywcze, minerały, idealnie dostosowaną do stanu zdrowia dziecka, ale również pory dnia czy wieku maluszka. Nawet jeśli kobieta w dłuższej perspektywie nie zamierza karmić piersią – powinna rozważyć podawanie dziecku swojego mleka przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Szczególnie siara, wydzielana zaraz po porodzie jest pełna substancji, które działają dla dziecka jak lek.
Opieka nad noworodkiem – o czym warto pamiętać?
Niezależnie od rodzaju porodu warto, aby każda świeżo upieczona mama wiedziała, czym są stany przejściowe. Dlaczego? Stany przejściowe u noworodka mogą wywołać niepokój u rodziców, a ich pojawienie się dotyczy noworodków zarówno urodzonych naturalnie, jak i małych „cesarzy”. Położna środowiskowa na edukacjach przedporodowych powinna omówić je przyszłymi rodzicami, aby wiedzieli, na czym polega żółtaczka noworodkowa, fizjologiczny spadek masy ciała czy odczyny ciążowe.
Każdy noworodek, szczególnie zaraz po narodzinach, ma bardzo silny odruch ssania i szukania, a jego żołądek ma pojemność rzędu kilku mililitrów. Czy to oznacza, że taki maluszek jest ciągle głodny? Nie. Bez znaczenia jest, czy dziecko urodzi się przez cesarskie cięcie, czy naturalnie, każde potrzebuje bliskości i czułości, a instynktowne odruchy mają na celu zapewnienie sobie towarzystwa mamy. Jeśli mama karmi piersią, zwykle przytulenie się do niej wystarczy dziecku, które jest najedzone. Gdy maluszek jest karmiony butelką, nawet zaraz po wypiciu porcji mleka może dalej szukać pokarmu.
Karmienie butelką nie oznacza, że odruch szukania i ssania się wycisza. Gdy mama jest zdecydowana, że swoje dziecko chce karmić mieszanką modyfikowaną, warto zastanowić się nad wprowadzeniem maluszkowi smoczka.
Kolejnym ważnym tematem jest pielęgnacja i higiena noworodka. Maluszki rodzą się w mazi płodowej, dlatego czas pierwszej kąpieli zwykle jest odraczany do powrotu z oddziału szpitalnego do domu. Maź ma za zadanie chronić skórę dziecka i pozwala na jej stopniową adaptację ze środowiska wodnego do warunków poza łonem mamy. Dzieci, które w czasie cięcia cesarskiego są ubrudzone krwią, położne na oddziale noworodkowym wycierają, pozostawiając maluszka w dobroczynnej dla niego mazi.
Każde nowo narodzone dziecko przez kilka pierwszych dni w miejscu pępka ma zasychający kikut pępowiny z plastikową klamerką. Zwykle jeszcze na oddziale szpitalnym klamerka powinna zostać zdjęta, jeśli nie jest – położna środowiskowa bez problemu może ściągnąć ją w domu. Bez względu na rodzaj porodu okolica pępka maluszka powinna być pielęgnowana w identyczny sposób – na sucho, z dokładnym czyszczeniem pierścienia pępkowego z tworzącej się wydzieliny.
Warto pamiętać o tym, że różnic pomiędzy opieką nad noworodkiem urodzonym przez cięcie cesarskie, a naturalnie, jest niewiele. Bez względu na to, jak rodzi się dziecko, każde z nich wymaga miłości i czułości rodziców. A każda mama, bez względu na to, jak urodziła, jest najlepszą mamą dla swojego maluszka.
Bibliografia:
1. Kornacka M. K., Kufel K.: Cięcie cesarskie a stan noworodka. Ginekologia Polska, 2011, 8, 612-617.