wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci
starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera certyfikowany MIÓD MANUKA MGO 263+
wyciąg z kwiatostanu lipy, witamina C i cynk uczestniczą w procesach łagodzących błony śluzowe gardła
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co robić w ferie z dziećmi na dworze?

1# Łyżwy 

Jazdy na łyżwach nie mogłoby zabraknąć w tym zestawieniu. To jedna z najciekawszych zimowych aktywności. Śmiganie po lodowisku przynosi mnóstwo frajdy, a do tego pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Co więcej – spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Na łyżwach można jeździć nawet, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Rozwiązaniem jest oczywiście kryte lodowisko. W takim miejscu wypożyczysz sprzęt dla siebie i dziecka. Nie musisz więc inwestować we własne łyżwy.   

jazda na łyżwach na krytym lodowisku

Przeczytaj także: Zdrowe przekąski dla dziecka – idealne na zimę!

2# Bitwa na śnieżki 

Za oknem pojawiło się trochę śniegu? Wykorzystajcie ten czas na zorganizowanie szalonej bitwy na śnieżki. Dzieci to uwielbiają! Może turniej rodzice kontra dzieci albo mama i córka kontra tata i syn? Możecie wykorzystać zasady klasycznego zbijaka z piłką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić własną zabawę. 

3# Budowanie igloo

Od kilku lat zima w Polsce nie przypomina zimy, jednak od czasu do czasu zdarzają się intensywne opady śniegu. Jeśli będzie go więcej, możecie zbudować prawdziwe igloo – takie jak budują Inuici z kanadyjskiej Arktyki! 

Warto wykorzystać do tego plastikowe skrzynki (np. te do przechowywania zabawek) albo większe pojemniki spożywcze. Dzięki nim „wytniecie” ze śniegu prostokątne bloki. Właśnie tak buduje się prawdziwe igloo mieszkalne.  

4# Podchody w lesie

W podchody w lesie możecie bawić się niezależnie od opadów śniegu, jednak potrzebna będzie przynajmniej czteroosobowa grupa. Jeśli nie da się tego zorganizować w rodzinie, zaproście do wspólnej zabawy kogoś znajomego. Dziecko na pewno ucieszy się z obecności kolegów i koleżanek, a do tego gra będzie bardziej ekscytująca.

Podzielcie się na dwie grupy. Jedna grupa chowa się w lesie, zostawiając po drodze wskazówki i zadania do wykonania. Druga grupa po pewnym czasie startuje z wyznaczonego miejsca i podąża za wskazówkami. To klasyczna wersja, ale możecie do woli modyfikować zasady i pozwolić ponieść się kreatywności.    

ferie zimowe, spacer po lesie z psem

5# Wizyta w schronisku dla zwierząt 

Niektóre schroniska dla zwierząt organizują dni otwarte. Każdy może przyjść pobawić się ze zwierzętami, ale przede wszystkim pomóc w opiece nad nimi np. wyprowadzić na spacer, nakarmić czy posprzątać. 

Dla dziecka kontakt ze zwierzęciem może być ekscytujący, zwłaszcza jeśli jest miłośnikiem czworonogów. Oprócz tego taka wizyta to doskonały sposób na sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z opieką. Warto zorganizować dzień w schronisku, zwłaszcza jeśli myślicie o adopcji. 

Co robić w ferie z dziećmi w domu?

No dobrze, ale przecież nie da się spędzić całych ferii zimowych na zewnątrz. Co zrobić, gdy pogoda za oknem nie zachęca do aktywności outdoorowych? W takim przypadku warto zorganizować ciekawe zajęcia w domu, na przykład:

6# Maraton filmowy

Na co dzień na pewno starasz się odciągać dzieci od ekranów i urządzeń elektronicznych, ale może warto zorganizować w czasie ferii choć jeden wieczór filmowy? 

Wspólne oglądanie telewizji z rodzicami – no i oczywiście z przekąskami – to dla wielu dzieci niezwykła atrakcja, zwłaszcza jeśli na co dzień ich czas przed telewizorem jest ograniczony. Warto wybrać bajki i filmy, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale będą też niosły wartość edukacyjną. Oto kilka propozycji, które zaciekawią dużych i małych kinomaniaków: 

  • Coco
  • W głowie się nie mieści, 
  • Vaiana: Skarb oceanu
  • Jak wytresować smoka
  • To nie wypanda

7# Karty i gry planszowe

Gry planszowe i karciane rozwijają kreatywność, pamięć i koncentrację. Do tego uczą przestrzegania zasad i współzawodnictwa. Podczas zabawy możesz też edukować swoją latorośl i przekazywać jej ważne dla Ciebie wartości. 

To kolejna aktywność, z której korzyści czerpać będą zarówno dzieci, jak i rodzice. Obecnie planszówek w sklepach nie brakuje. Z pewnością uda się wybrać coś, co spodoba się całej rodzinie. 

rodzinne granie w planszówki

8# Konkurs karaoke 

Planszówki to nie wasza bajka? W takim razie może bardziej przypadnie wam do gustu wieczór karaoke? Do zabawy nie potrzebujecie specjalnego sprzętu. Wystarczy telewizor lub z komputer z dostępem do Internetu. W serwisie YouTube znajdziecie mnóstwo kanałów z podkładami muzycznymi. 

Być może któreś z was w ten sposób odkryje swój talent muzyczny. A może Twoje dziecko zakocha się w muzyce i odnajdzie swoją pasję. Im więcej nowych rzeczy próbujemy z dziećmi, tym większa szansa na odkrycie ciekawego hobby, a nawet życiowego powołania!  

9# Wspólne gotowanie

Gotowanie to zajęcie, które niesie za sobą korzyści na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim rozwija kreatywność i zdolności motoryczne. To też doskonały czas na przyjemną naukę liczenia lub w przypadku starszych dzieci na trudniejsze równania matematyczne. 

Wspólne gotowanie pomaga budować pozytywną i silną więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jest to też okazja do edukacji na temat zdrowego odżywiania, które jest przecież tak szalenie ważne. Możesz wyjaśnić dziecku, dlaczego do każdego dania dodajecie warzywa, dlaczego trzeba myć produkty przed spożyciem i po co ograniczać cukier. 

10# Eksperymenty naukowe

Domowe eksperymenty naukowe to najlepszy przykład nauki przez dobrą zabawę. Wulkan z proszku do pieczenia, domowa lampa-lawa z tabletek musujących, tornado w butelce, elektryzujący balon – to nie brzmi jak nudna lekcja fizyki, tylko jak atrakcyjne i ciekawe zajęcie, nawet dla kilkulatka. 

Nieograniczone zasoby Internetu z pewnością pozwolą wam wybrać coś interesującego. Warto pozwolić dziecku podjąć decyzję samodzielnie. Przy okazji można dowiedzieć się, czym się interesuje. 

11# Budowanie fortu

Budowanie fortu w domu to zabawa, którą z pewnością pamiętają jeszcze osoby dorastające w latach 80. i 90. Kiedy nie było Internetu, kreatywnych zabawek i nowoczesnych urządzeń elektronicznych, dzieci musiały organizować sobie zajęcia, wykorzystując to, co było pod ręką.

Koce i poduszki w domu ma każdy. Możecie wykorzystać również krzesła, kanapę, stół i inne meble. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ładnie zaaranżować wnętrze fortu. Do środka możecie włożyć dmuchany materac, matę czy kołdrę, a całe wnętrze ozdobić lampkami choinkowymi, żeby było jeszcze przytulniej. 


spray wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe
bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią
pomaga zapobiec infekcji, np. po zabiegu usunięcia migdałków
łagodzi ból i podrażnienie

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argentin-T. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea Sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.
reklama

Atrakcje lokalne w trakcie ferii

Ferie zimowe to też doskonały czas na skorzystanie z lokalnych atrakcji. Basen, kręgle, zoo, ciekawe muzeum, kino – wybierzcie coś, co sprawi radość całej rodzinie! 

Warto przejrzeć serwis Groupon. Tam znajdziecie nie tylko bilety i atrakcje w niższych cenach, ale również zaczerpniecie inspiracje do ciekawych aktywności.  

Bezpieczne ferie zimowe 

W czasie ferii zimowych częściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci. Maluchy nie mają zajęć w szkolę, więc większość czasu spędzają na dworze z kolegami, często bez opieki rodziców. Powodem wypadków są często typowo zimowe zabawy takie jak jazda na łyżwach po jeziorze czy jazda na sankach w nieodpowiednim miejscu. 

Aby unikać tragedii, warto porozmawiać ze swoim dzieckiem i przekazać mu zasady bezpiecznej zabawy w ferie, a także wytłumaczyć, dlaczego poszczególne zachowania są niebezpieczne: 

  1. Nie jeździmy na łyżwach i nie wchodzimy na zamarznięte zbiorniki wodne. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że lód jest wystarczająco gruby. 
  2. Na sankach zjeżdżamy tylko w bezpiecznych miejscach, z dala od ulic i ścieżek rowerowych. Samochód jadący nawet z niewielką prędkością będzie miał problem, aby nagle zahamować.  
  3. Nie rzucamy śnieżkami w zwierzęta, w osoby nieuczestniczące w zabawie ani w jadące samochody. Takie zachowanie może spowodować niebezpieczny wypadek.
  4. Nie rzucamy śnieżkami w twarz, bo możemy wyrządzić komuś poważną krzywdę.  
  5. Podczas zabawy na świeżym powietrzu nie ściągamy czapki i nie zdejmujemy kurtki, nawet gdy jest bardzo ciepło. To łatwy przepis na przeziębienie i zaserwowanie sobie ferii w łóżku.
  6. Nie przechodzimy przez ulicę w niewyznaczonych do tego miejscach. 
  7. Kiedy jesteśmy sami w domu, nie otwieramy drzwi obcym. 
  8. Zawsze informujemy rodziców o tym, dokąd się wybieramy. 

Zimą często wybieraną atrakcją dla dzieci i dorosłych jest kulig. Warto więc przypomnieć, że sanek nie powinno się przyczepiać do samochodu. 

Może zainteresować Cię również: Ferie zimowe “na własną rękę” okiem prawnika


Pomadka z ektoiną
POMADKA OCHRONNA Z EKTOINĄ
idealny sposób na pielęgnację ust poza domem
formuła pomadki została wzbogacona o ektoinę, masło shea, olej jojoba i witaminę E
postać wygodnego w użyciu sztyftu
wskazania: wysuszone, spierzchnięte, pęknięte i uszkodzone usta powstałe na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych
reklama